Sympozjum - co to? Jak zorganizować? Czym się różni od konferencji?

Bez wątpienia wielu z Państwa chociaż raz spotkało się w tym terminem. W końcu tuż obok konferencji oraz szkoleń są to jedne z najczęściej organizowanych wydarzeń biznesowych. Zastanawiasz się, czym właściwie jest sympozjum, czym różni się od konferencji oraz jak je zorganizować? Zapraszamy do lektury.

Sympozjum – co to?

Słownik języka polskiego PWN definiuje ten termin jako zebranie specjalistów z jakiejś dziedziny poświęcone omówieniu jakiegoś zagadnienia lub wymianie myśli na określony temat. Jeśli chodzi o dziedziny, możemy wymienić m.in. zebrania specjalistów z dziedziny medycyny (lekarskie) czy budownictwa, a także sympozja naukowe, niemniej jednak możliwości są niemalże nieograniczone. Należy podkreślić, że z uwagi na węższy charakter wydarzenia, sam event skupia się na konkretnym temacie.

Sympozjum – czym różni się od konferencji?

Konferencja, według słownika języka polskiego PWN, to spotkanie przedstawicieli jakichś instytucji lub organizacji w celu omówienia określonych zagadnień. Organizowane w celu dyskusji nad określoną tematyką, gromadzi grono specjalistów, którzy występują w roli prelegentów oraz/lub słuchaczy. Co więcej, najczęściej konferencje mają otwarty charakter. Podczas wydarzeń następuje wymiana doświadczeń i informacji. Z kolei sympozjum to zebranie skierowane wyłącznie do profesjonalistów z danej branży.

Jak zorganizować sympozjum?

Od strony organizacyjnej, są bardzo podobne do typowych konferencji. Niemniej jednak, warto zaznaczyć, że z reguły dotyczą one węższego zakresu tematycznego. Niekiedy odbywają się jednego dnia, aczkolwiek czasami przyjmują formę kilkudniowych eventów. Sam charakter spotkania zależy od potrzeb organizatorów czy rozległości podejmowanego zagadnienia, chociaż kluczowe są również preferencje gości i uczestników. Bardzo ważnym aspektem organizacji sympozjum jest wybór odpowiedniego obiektu biznesowego oraz sali. Jeśli spotkanie będzie częściowo odbywać się również online, zadbaj o dostęp do odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim dostępu do łącza internetowego.